Protihoubový ekologický postřik na ovoce - jedlá soda jako účinný pomocník?

20. 8. 2020
( https://www.distripark.cz/www/rsobrazky/velke/jablka.jpg )

Plísňové choroby v každém sadu jsou vážným problémem bez ohledu na to, zda jste majiteli velkého sadu nebo máte jen pár stromů na zahradě. Boj s černými skvrnami na listech, jabloňovým padlím, strupovitostí jabloní či moniliózou plodů se může zdát nekonečný a problematický.

Problém odolnosti na postřik u patogenních rostlin
Jednou z nejzávažnějších výzev je rozsáhlé používání preventivního postřiku fungicidy v sadech. Takové ošetření způsobuje rychlou imunizaci rostlin. Navíc houby během reprodukce produkují spory, které, přenášené větrem, mohou migrovat na značné vzdálenosti. Přenést se o několik kilometrů pro ně není žádný problém. Vznik nemoci způsobené rezistentním patogenem v sadě bude tedy jen otázkou času a může být i výsledkem činnosti z předchozí sezóny jednoho ze sousedů a dokonce i toho, který je velmi vzdálený.

Jak používat jedlou sodu k boji proti plísňovým infekcím ovocných stromů?
Základní zbraní každého západoevropského pěstitele ovoce, který pěstuje ovoce ekologicky v boji proti houbovým patogenům je jedlá soda, neboli hydrogenuhličitan sodný. Postřik by měl být připravený rozpuštěním 3,5 až 10 kg sody v 1000 l vody. Takto připravený roztok má kapacitu mezi 500 až 1 000 litry na 1 ha sady se standardním osazením stromů.

Postřik lze použít bez ohledu na teplotu. Postřik je povolen ve fázi BBCH 10 až 85. Ošetření by mělo být několikrát opakováno s nejméně 10 dny rozestupu mezi jednotlivými postřiky, ale ne více než 8krát. Překročení koncentrace 1 - 2% účinné látky v postřiku může být fytotoxické.

Pro lepší přilnavost roztoku je možné na každých 100 litrů přidat 1 kg tuhého mýdla (např. marseillské mýdlo)


Výhody použití jedlé sody (hydrogenuhličitanu sodného) jako fungicidu
Hlavní výhodou postřiku hydrogenuhličitanem sodným je ochranná lhůta, která žádná není. Účinná látka se v tomto případě nedostává do ovoce a nezanechává stopy. Pro konečného spotřebitele je poté konzumace ovoce zcela bezpečná. Čím se sklizeň blíží, tím pěstitelé v západní Evropě šahají právě po tomto typu postřiku proti houbovým chorobám.

Další výhodou postřiku jedlou sodou je nedostatek patogenů, které vykazují odolnost vůči této látce. Použití jedlé sody při preventivním postřiku nepředstavuje riziko získání rezistence na postřik v sadech.

Další nepochybnou výhodou použití jedlé sody je její relativně nízká cena a rozšířená dostupnost.


Použití jedlé sody při pěstování ovoce a předpisy Evropské unie
Dánská agentura na ochranu životního prostředí uznala jedlou sodu, tj. hydrogenuhličitan sodný v potravinářské kvalitě (prováděcí nařízení Komise EU 2015/2069 ze dne 17. listopadu 2015) za schválenou základní látku, což umožňuje, že jedlá soda může bojovat v potravinách proti:

Plísní (Sphaerotheca spp, Oidium spp) na ovoci i na okrasných rostlinách
Révovému padlí (Uncinula necator) na Vitis vinifera (na viné révě);
Strupovitosti jabloně (Venturia inaequalis ) na Malus sylvestris (jabloni lesní);
Lunatce křižaté (Lunularia cruciata)
Shrnutí
Schválení hydrogenuhličitanu sodného - jedlé sody v potravinářské kvalitě Evropskou komisí jako účinné látky v boji proti plísňovým patogenům v ovocných sadech umožňuje použití na stromech, tak aby se zabránilo např. strupovitosti na ovoci.

Jedlou sodu E500 ii nabízíme v baleních 5 kg a 25 kg na e-shopu distripark.cz ZDE.


*Tento článek má výlučně informativní charakter. Poskytnuté doporučení, zejména u použití produktů, je jen ukázkové a nezávazně informuje o vlastnostech a možnostech používání. Proto byste před použitím produktu měli vyhledat odborníka, zda je toto specifické použití bezpečné a odůvodněné. Nezodpovídáme za použití navrhovaných řešení, a to ani ve velmi podobných situacích.